Admission free to all arrangements.

Friday January 13, at 5.00pm
Church of Our Saviour, Esbjerg

Opening Concert

Prof. Wolfgang Zerer
The Choir of Church of Our Saviour conducted by Mikkel Andreassen

_________________

Saturday January 14
National Danish Academy of Music Concert Hall

1st Round - Day 1

3.30pm - 5.30pm - Competitors Nos. 1 - 4

6.00pm - 7.30pm - competitors Nos. 5 - 7

_________________

Sunday January 15
National Danish Academy of Music Concert Hall

1st Round - Day 2

3.00pm - 5.00pm - Competitors Nos. 8 - 11

5.30pm - 7.00pm - Competitors Nos. 12 - 14

We expect to announce the names of the 12 semi-finalists at approx. 7.30pm.

_________________

Monday January 16 at 7.30pm
Hjerting Church

Jury Concert

Ja-Kyung Oh (South Korea) and Pier Damiano Peretti (Italy)

_________________

Tuesday January 17 at 7.30pm
National Danish Academy of Music Concert Hall

Jury Concert

Karin Nelson (Sweden) and Henry Fairs (UK)

_________________

Wednesday January 18
Church of Our Saviour, Esbjerg

2nd Round - Day 1

3.00pm - 4.30pm - Semifinalist Nos. 1 - 3

5.00pm - 6.30pm - Semifinalist Nos. 4 - 6

____

8.00pm
National Danish Academy of Music Concert Hall

Jury Concert

Christian Blom Hansen (Denmark)

_________________

Thursday January 19
Church of Our Saviour, Esbjerg

2nd Round - Day 2

3.00pm - 4.30pm - Semifinalist Nos. 7 - 9

5.00pm - 6.30pm - Semifinalist Nos. 10 - 12

We expect to announce the names of the 3 finalists at approx. 7.00pm.

_________________

Friday January 20

"Day Of The Organ"

Syddansk Musikkonservatoriums Koncertsal

9.00am - 9.40am "Organ Fun"
Closed arrangement for 100 local school children

10.30am - 1.00pm Organ Competition for Youth

2.00pm - Prize Ceremony

14.30pm - 4.00pm "How to recruit young organists in the future" - panel discussion in English

____

Concerts

Those semifinalists, who did not make it into the final round play concerts in nine churces in Southern Jutland

____

4.30pm
Haderslev Cathedral

Jury Concert

Sophie-Véronique Cauchefer-Choplin (France)

_________________

Saturday January 21
Ribe Cathedral

Final Round

3.00pm - Finalist 1

3.55pm - Finalist 2

4.50pm - Finalist 3

6.30pm - Prize Ceremony