Orgelkonkurrencen - dag for dag

Der er gratis adgang til alle arrangementer.

Fredag 13. januar 2017

Åbningskoncert kl. 17.00

Vor Frelsers Kirke, Esbjerg

Medvirkende:
Prof. Wolfgang Zerer
Vor Frelsers Kirkes Kor under ledelse af Mikkel Andreassen

_________________

Lørdag 14. januar 2017

Syddansk Musikkonservatoriums, Store Sal

1. runde dag 1

Kl. 15.30 - 17.30 - konkurrencedeltagere nr. 1 - 4

Kl. 18.00 - 19.30 - konkurrencedeltagere nr. 5 - 7

_________________

Søndag 15. januar 2017

Syddansk Musikkonservatoriums, Store Sal

1. runde dag 2

Kl. 15.00 - 17.00 - konkurrencedeltagere nr. 8 - 11

Kl. 17.30 - 19.00 - konkurrencedeltagere nr. 12 - 14

Vi forventer at kunne annoncere navnene på de 12 semifinalister kl. ca.  19.30.

_________________

Mandag 16. januar 2017

Masterclass med jurymedlemmer i Syddansk Musikkonservatoriums Koncertsal
Kl. 14.00-15.30 - Sophie-Véronique Cauchefer-Choplin
Kl. 16.00-17.30 - Wolfgang Zerer

Kl. 19.30 Jurykoncert
Hjerting Kirke

Medvirkende:
Ja-Kyung Oh og Pier Damiano Peretti

_________________

Tirsdag 17. januar 2017

Masterclass med jurymedlemmer i Syddansk Musikkonservatoriums Koncertsal
Kl. 14.00-15.30 - Ja-Kyung Oh
Kl. 16.00-17.30 - Pier Damiano Peretti

Kl. 19.30 Jurykoncert
Syddansk Musikkonservatoriums Koncertsal

Medvirkende:
Karin Nelson og Henry Fairs

_________________

Onsdag 18. januar 2017

Vor Frelsers Kirke, Esbjerg

2. runde dag 1

Kl. 15.00 - 16.30 - semifinalist nr. 1 - 3

Kl. 17.00 - 18.30 - semifinalist nr. 4 - 6

Kl. 20.00 Jurykoncert
Syddansk Musikkonservatoriums Koncertsal

Medvirkende:
Christian Blom Hansen

_________________

Torsdag 19. januar 2017
Vor Frelsers Kirke, Esbjerg

2. runde dag 2

Kl. 15.00 - 16.30 - semifinalist nr. 7 - 9

Kl. 17.00 - 18.30 - semifinalist nr. 10 - 12

Vi forventer at kunne annoncere navnene på de 3 finalister kl. ca.  19.00.

_________________

Fredag 20. januar 2017

"Orglets Dag"
Syddansk Musikkonservatoriums Koncertsal

Kl. 9.00 "Orgelgak" - lukket arrangement for indbudte esbjergensiske skolebørn

Kl. 10.30 - 13.00 Orgelkonkurrence for børn og unge mellem 10 og 20 år

Kl. 14.00 Prisoverrækkelse Orgelkonkurrence for børn og ung

Kl. 14.30 - 16.00 "How to recruit young organists in the future" - paneldiskussion på engelsk

Koncerter med de semifinalister, der ikke kom i finalen i ni kirker i Region Syddanmark

 

Kl. 16.30 Jurykoncert
Haderslev Domkirke 

Medvirkende:
Sophie-Véronique Cauchefer-Choplin

_________________

Lørdag 21. januar 2017
Ribe Domkirke

Finalerunde

Kl. 15.00 - finalist 1
Kl. 15.55 - finalist 2
Kl. 16.50 - finalist 3

Kl. 18.30 - prisoverrækkelse